Pytania i odpowiedzi na temat obozów językowych za granicą

Pytania i odpowiedzi
Najczęściej zadawane pytania na temat obozów językowych za granicą

Czy w obozach językowych można uczestniczyć niezależnie od poziomu znajomości języka?

Tak. Jako szkoła językowa jesteśmy w stanie zapewnić naukę na wszystkich poziomach zaawansowania, od zupełnie początkujących do bardzo zaawansowanych. Każdy uczestnik obozu jest na początku oceniany pod względem czynnej i biernej znajomości języka (zwykle jest to test i rozmowa z lektorem) i umieszczany w grupie uczniów o zbliżonym poziomie, tak aby nauka mogła być efektywna.

Jak wcześnie należy zarezerwować wyjazd?

Większość z oferowanych przez nas wyjazdów cieszy się bardzo dużą popularnością, więc wskazana jest wczesna rezerwacja. Sugerujemy, aby wyjazdy na lipiec i sierpień rezerwować najpóźniej do połowy kwietnia. Aby dokonać rezerwacji wystarczy tylko przesłać nam formularz zgłoszeniowy i umowę oraz opłacić depozyt z opłatą administracyjną.

Ile osób z Polski będzie uczestniczyć w obozie?

Obozy znajdujące się w naszej ofercie zostały wybrane w ten sposób, aby zapewnić naukę w międzynarodowych grupach, w których nie dominuje żadna narodowość, gdyż tylko wtedy nauka jest w pełni skuteczna. Przy każdym z kursów podajemy, jaki procent uczestników stanowili Polacy w poprzednich latach.

Moje dziecko ma 17 lat, jaki kurs jest dla niego bardziej odpowiedni „obóz młodzieżowy” czy „dla dorosłych”?

Wszystko zależy od osobowości dziecka. Kursy młodzieżowe oprócz nauki oferują bogaty program pozalekcyjny, dzieci przez całą dobę pozostają pod opieką i nie mają tak wielu okazji do własnych inicjatyw, jeśli chodzi o organizowanie sobie czasu. Natomiast kursy skierowane do dorosłych dają uczestnikom pełną swobodę spędzania wolnego czasu, gdyż zajęcia pozalekcyjne są w tym przypadku opcjonalne.

Jak odbywa się przejazd na miejsce kursu?

Nasze obozy są w pełni międzynarodowe, dlatego przejazd odbywa się indywidualnie, jednakże pod pełną opieką na każdym etapie. Jeżeli decydując się na rezerwację przelotu za naszym pośrednictwem, zamówią Państwo opiekę stewardessy na przelot (usługa dostępna w większości linii lotniczych) na lotnisku w Polsce dziecko jest odbierane przez pracownika linii lotniczych, który towarzyszy mu w czasie przelotu. Na lotnisku docelowym dziecko jest przekazywane przedstawicielowi szkoły upoważnionemu wcześniej do odbioru dziecka. Osoba ta towarzyszy uczestnikowi kursu w trakcie przejazdu na miejsce zakwaterowania. W przypadku kilku obozów dla starszej młodzieży transfer (odbiór z lotniska i przewóz na miejsce zakwaterowania) nie jest wliczony w cenę, lecz można go indywidualnie zamówić, aby mieć pewność, że dziecko bez problemu i bezpiecznie dotrze na miejsce.

Czy podczas kursu dziecko będzie znajdować się pod stałą opieką?

Zdecydowana większość obozów z zakwaterowaniem w rezydencji oraz część z zakwaterowaniem w rodzinie obejmuje całodobową opiekę rezydentów/nauczycieli/rodzin nad dziećmi. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wyrażenia pisemnej zgody przez rodziców na samodzielne opuszczanie terytorium kampusu przez uczestnika kursu. Przy zakwaterowaniu w rodzinie oraz w przypadku obozów dla starszej młodzieży opieka ogranicza się do czasu spędzanego na zajęciach językowych i dodatkowych oraz kontroli czasu powrotu na miejsce zakwaterowania w godzinach wieczornych. Aby otrzymać szczegółowe informacje dla danego obozu prosimy o kontakt z naszym biurem.

Czy na miejscu jest polski rezydent?

Ze względu na bardzo bogatą ofertę i międzynarodowy charakter naszych obozów nie jesteśmy w stanie w każdej z lokalizacji zapewnić polskiego rezydenta. Jednakże w każdym z oferowanych przez nas ośrodków są osoby odpowiedzialne za opiekę nad młodzieżą i rozwiązywanie wszelkich problemów, z jakimi mogą się spotkać uczestnicy kursów. Ponadto w każdej chwili można skontaktować się e-mailowo lub telefonicznie (w okresie letnim działa specjalny numer alarmowy +48 790 70 58 31) z SJO GLOSSA. Zapewniamy, że niezwłocznie zajmiemy się każdym przypadkiem.

Jakie wyżywienie otrzymują dzieci?

W zdecydowanej większości przypadków wyżywienie obejmuje pełne trzy posiłki dziennie oraz jedną lub dwie dodatkowe przekąski. Wyjątkiem mogą tu być kursy adresowane dla starszej młodzieży, gdzie można zamówić tylko 2 posiłki dziennie. Wyżywienie w rezydencjach na ogół stara się uwzględniać międzynarodowe dania i sposób żywienia, natomiast w rodzinie zwykle dzieci otrzymują posiłki typowe dla danego kraju. Dlatego należy się spodziewać, że np. we Francji czy na Malcie na śniadanie będą raczej tosty z konfiturą, jogurt i herbata lub kakao, a nie wędlina i sery. Także w przypadku krajów śródziemnomorskich posiłek wieczorny jest spożywany zwykle później niż w Polsce.

Jak zorganizowany jest dzień na obozie?

Zwykle zajęcia językowe odbywają się w godzinach przedpołudniowych. W tym czasie wszyscy uczą się w grupach o odpowiednim poziomie zaawansowania. Popołudniami i wieczorami natomiast są organizowane różne zajęcia, które mają na celu zapewnić uczestnikom aktywny wakacyjny wypoczynek, możliwość lepszego poznania kraju, w którym się uczą oraz zintegrować wszystkich uczestników kursu. Zajęcia pozalekcyjne są też bardzo istotnym elementem nauki języka, gdyż pozwalają na praktyczne doskonalenie wiedzy zdobytej podczas zajęć. W weekendy są zwykle organizowane całodniowe wycieczki do atrakcyjnych miejsc w okolicy. W niektórych przypadkach program pozalekcyjny osób zakwaterowanych w rodzinie i w rezydencji może się różnić.

Czy uczestnictwo w programie pozalekcyjnym jest obowiązkowe?

Poza obozami adresowanymi do starszej młodzieży program zajęć dodatkowych jest obowiązkowy, gdyż jest integralną częścią obozu językowego. Należy pamiętać, iż ma on za zadanie nie tylko wypełnić czas i dać możliwość wakacyjnego wypoczynku i zwiedzania, lecz również pozwala on na doskonalenie języka w codziennych kontaktach z rówieśnikami w bardziej realnych niż podczas zajęć językowych sytuacjach. Często uczestnicy kursu mają jednak możliwość wyboru rodzaju zajęć, dyscypliny sportu lub wycieczki.

Jaki rodzaj zakwaterowania jest lepszy dla dziecka – rodzina czy rezydencja?

Wszystko zależy od osobowości dziecka. Rodzina niewątpliwie jest doskonałą okazją do poznania ludzi, kultury i życia w danym kraju „od wewnątrz”. Daje także szansę doskonalenia języka nieomal przez całą dobę. Z drugiej strony mieszkanie w rodzinie wymaga dostosowania się do jej rytmu życia, zwyczajów, a także rodzajów i czasu posiłków (które mogą się znacznie różnić od polskich). Rezydencja daje więcej swobody i możliwość lepszej integracji z większą liczbą uczestników, natomiast nie pozwala aż tak dobrze poznać kraju i jego mieszkańców.

W jaki sposób rodzina zajmuje się dzieckiem?

Będąc zakwaterowanym w rodzinie dziecko uczestniczy w jej codziennym życiu, a więc z pewnością będzie miało okazję być na zakupach, odwiedzić znajomych, a w weekendy uczestniczyć w wyjeździe za miasto. W zależności od konkretnego kursu czas spędzany z rodziną to zwykle kilka wieczorów w tygodniu oraz jeden dzień w weekend.

Ilu uczestników obozu zakwaterowanych jest w jednej rodzinie?

Zwykle zakwaterowanie w rodzinie oferowane jest w dwuosobowych pokojach, tak więc będą to minimum dwie osoby o różnych narodowościach. Niejednokrotnie jednak rodzina udostępnia kilka pokoi dla studentów.

Co jest wliczone w cenę obozu młodzieżowego?

W naszej ofercie znajdują się dwa rodzaje pakietów kursów językowych: podstawowy i rozszerzony. Na ogół obydwa pakiety są typu „all inclusive” tj. obejmują całość pobytu na miejscu: kurs, zakwaterowanie, wyżywienie, materiały dydaktyczne, udział w zajęciach pozalekcyjnych, sportowych, wycieczki, bilety wstępów, przejazdy oraz transfer z i na lotnisko. Dodatkowo pakiet rozszerzony obejmuje przelot z Polski – cena tego pakietu ulega podwyższeniu o koszt przelotu. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat tego, co obejmuje cena prosimy o kontakt z biurem SJO GLOSSA.

Czy organizując wyjazd na kurs pobierają Państwo dodatkową prowizję?

Za pośrednictwo w organizacji wyjazdu na kurs nie pobieramy dodatkowej prowizji – stosujemy oficjalne ceny szkół zagranicznych. Opłata administracyjna pokrywa koszty obsługi wyjazdu, w tym kosztownych przelewów zagranicznych.

Ile kieszonkowego należy dać dziecku na czas wyjazdu?

Jest to bardzo indywidualna sprawa, gdyż każde dziecko ma inne potrzeby i inaczej gospodaruje pieniędzmi, również inne są koszty w zależności od kraju. W większości przypadków będzie to kwota między 50 a 100 EUR na tydzień, jednakże, aby otrzymać szczegółowe informacje, prosimy o kontakt z naszym biurem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? sprawdź

Polish language course by Jerzy (17 lat)
Jerzy (17 lat)
Żory

Wyjazd do Kanady był niepowtarzalną przygodą. Poznałem fantastycznych ludzi z całego świata oraz poprawiłem swój angielski. Za rok planuję obóz w USA.

więcej

Masz pytania? Wypełnij formularz lub zadzwoń +48 12 352-12-09.